BIP Urzędu Miejskiego w Piszu

Biuletyn Informacji Publicznej

APEL DO MIESZKAŃCÓW

APEL DO MIESZKAŃCÓW

 

Urząd Miejski w Piszu przekazuje informację/apel Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Olsztynie z prośbą o przekazanie poniższej treści mieszkańcom:

„Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Olsztynie zwraca uwagę na niebezpieczeństwo pożarowe wynikające z wyrzucania przez mieszkańców do odpadów ogólnych (zmieszanych) urządzeń zawierających baterie litowo-jonowe. W dniu 18.04.2020 r. doszło do zapalenia się odpadów na linii ZUOK na skutek uszkodzenia przez rozdrabniacz znajdującego się w odpadzie powerbanku Platinet PMPB20PAB, z baterią litowo-jonową o poj. 20000 mAh.

Zdarzenie zostało opanowane przy użyciu sprzętu gaśniczego znajdującego się na wyposażeniu Zakładu, nie doszło do uszkodzenia maszyn. Urządzenia z bateriami litowo-jonowymi, takie jak laptopy, tablety, powerbanki, smartfony wyrzucane do odpadów zmieszanych, są zagrożeniem dla funkcjonowania pojazdów komunalnych oraz instalacji ze względu na możliwość wybuchu/gwałtownego zapalenia się w momencie rozszczelnienia baterii. Niewielki sprzęt elektroniczny może spowodować duże straty, włącznie z utratą całego zakładu przetwarzania odpadów.

Przypominamy, że zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki odpadami zepsuty/niepotrzebny sprzęt elektroniczny zostawiamy bezpłatnie w sklepach rtv/agd lub w gminnym PSZOK. Bądźmy odpowiedzialni!”.

 

 

Data powstania: czwartek, 30 kwi 2020 11:21
Data opublikowania: czwartek, 30 kwi 2020 12:06
Data przejścia do archiwum: poniedziałek, 1 cze 2020 08:51
Opublikował(a): Lena Piotrowicz
Zaakceptował(a): Elżbieta Sadłowska
Artykuł był czytany: 1642 razy