BIP Urzędu Miejskiego w Piszu

Biuletyn Informacji Publicznej

Uchwała Nr VI/62/15 Rady Miejskiej w Piszu

z dnia: 03 marca 2015 r.
w sprawie: skargi na działalność Dyrektora Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, 645 i 1318, z 2014 r. poz. 379 i 1072) w związku z art. 229 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z 2014 r. poz. 183 i 1195 oraz z 2015 r. poz. 211) Rada Miejska uchwala, co następuje:
§ 1
1. Uznać za bezzasadną skargę na działalność Dyrektora Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu.
2. Uzasadnienie zajętego przez Radę Miejską stanowiska stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady
Lech Borak




Załącznik
do uchwały Nr VI/62/15
Rady Miejskiej w Piszu
z dnia 03 marca 2015 roku

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 02 stycznia 2015 r. wpłynęła do Rady Miejskiej w Piszu skarga Pana W.F. zamieszkałego w Olsztynie w sprawie nieumieszczenia matki Pani E.W. w Domu Pomocy Społecznej.
Powyższa skarga została szczegółowo rozpatrzona na posiedzeniu Komisji do Spraw Skarg Rady Miejskiej w Piszu w dniu 20.01.2015 r.
W trakcie rozpatrywania skargi Komisja do Spraw Skarg poprosiła Dyrektora Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu o złożenie pisemnego wyjaśnienia dotyczącego okoliczności stanowiących przedmiot skargi.
Z dostarczonych dokumentów wynika, iż w dniu 28.08.2014 roku do Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu wpłynęło podanie Pani E.W. o skierowanie jej do Domu Pomocy Społecznej w Kętrzynie.
Podczas wywiadu z Panią E.W. ustalono, że złożyła ona podpis pod podaniem nie znając jego treści i nie wyraża zgody na skierowanie do Domu Pomocy Społecznej.
Następnie w dniu 26.08.2014 roku jej syn, Pan W.F. złożył podanie o skierowanie matki do Domu Pomocy Społecznej. W odpowiedzi otrzymał informacje, że jako syn może złożyć wniosek o umieszczenie matki w Domu Pomocy Społecznej w momencie, kiedy zostanie jej opiekunem prawnym i uzyska zgodę sądu opiekuńczego.
W dniu 29.10.2014 roku wpłynęło kolejne podanie Pani E.W. o umieszczenie w domu opieki społecznej. Jednakże podczas wywiadu Pani E.W. złożyła oświadczenie, że nie wyraża zgody na umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej.
Zgodnie z art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ) umieszczenie osoby w domu pomocy społecznej może nastąpić jedynie po uzyskaniu jej zgody lub zgody jej przedstawiciela ustawowego. Bez uzyskania stosownej zgody Ośrodek nie może rozpocząć procedury w celu umieszczenia Pani E.W. w Domu Pomocy Społecznej.
Pani E.W. bezwzględnie wymaga stałej opieki, jednakże jest osobą posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych i samodzielnie decyduje o umieszczeniu jej w Domu Pomocy Społecznej, nawet jeżeli jej stan psychiczny wskazuje, że nie ma rozeznania co do swej sytuacji życiowej. Nie została ubezwłasnowolniona i nie ma ustanowionego opiekuna prawnego ani też kuratora.
Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu nie wydał decyzji odmawiającej skierowania Pani E.W. do Domu Pomocy Społecznej, a współpraca z nią była prawidłowa. Pracownik socjalny nie usłyszał żadnych skarg, ani uwag ze strony Pani E.W. która pozytywnie się wypowiadała o opiekunce środowiskowej i była zadowolona ze świadczonych usług opiekuńczych.
Niestety, podczas ostatniego spotkania pracownika socjalnego z Panią E.W. w dniu 18.12.2014 roku ( przebywała wówczas w szpitalu) kontakt z Panią E.W. był nielogiczny i odpowiadała nie na temat.
Ponadto wywiad środowiskowy zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 08 czerwca 2012 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego ( Dz.U. poz. 712 ) przeprowadza się z osobą, która złożyła wniosek o udzielenie pomocy. Nie przeprowadza się wywiadu wśród rodziny czy sąsiadów. Nie ma też obowiązku informowania osób trzecich, w tym przypadku syna, o terminie przeprowadzania wywiadu środowiskowego.
Nigdy podczas rozmowy z Panem W.F. nie padła informacja, że „okrada” matkę. Był jednak informowany o wysokości kryterium ustawowego które określa ustawa o pomocy społecznej tj. 542 zł i obowiązku alimentacyjnym w momencie umieszczenia matki w placówce, co jest niezbędne do ustalenia odpłatności za pobyt w Domu Pomocy Społecznej.
Na uwagę zasługuje fakt, że gdyby w sierpniu 2014 roku, Pan W.F. złożył wniosek o ubezwłasnowolnienie matki Pani E.W. byłby jej opiekunem prawnym. Nigdy jednak Pan W.F. nie przedstawił wniosku czy też pisma z sądu w powyższej sprawie.
Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu nie świadczy usług opiekuńczych całodobowo o czym Pan W.F. był wielokrotnie informowany. Posiadając taką wiedzę oraz informacje na temat choroby swojej matki mógł zapobiec wydarzeniu z dnia 5.12.2014 r. polegającym na odkręceniu przez nią gazu. Pracownicy Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w świetle prawa nie odpowiadają za bezpieczeństwo lokatorów oraz stan techniczny budynku. To Pan W.F. jako syn i właściciel mieszkania powinien odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenia w mieszkaniu wiedząc w jakim stanie zdrowia jest jego matka.
W dniu 06.01.2015 roku, Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu wystąpił z wnioskiem do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostródzie o rodzinny wywiad środowiskowy wraz z kompletem dokumentacji medycznej, która jest niezbędna do wydania decyzji kierującej do Domu Pomocy Społecznej oraz do Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie o zbadanie sytuacji syna Pani E.W. Wywiad jest niezbędny do wydania decyzji w sprawie odpłatności za pobyt Pani E.W. w Domu Pomocy Społecznej.

W związku z powyższym, Rada Miejska w Piszu uznała skargę za bezzasadną.

Przewodniczący Rady
Lech Borak









Data dodania:
Data upublicznienia: czwartek, 5 mar 2015 16:04
Opublikował(a): Helena Tumulska
Zaakceptował(a): Tomasz Olszewski
Artykuł był czytany: 1657 razy